راهنمای سفر به دهلی;هند

مترجم سایت

تبلیغات

تبلیغات

زبان

فروشگاه کتاب

فروشگاه کتاب

موضوعات

موضوعات

تبلیغات

تبلیغات

پیوندهای روزانه

پیوندهای روزانه

مکان تبلیغ شما

مکان تبلیغ شما

لینک دوستان

لینک دوستان

توریست را محبوب کنید:

شاهین گشت

تور های نوروزی

راهنمای سفر به دهلی;هند

راهنمای سفر به دهلی;هند

ذهلی

آب و هوا

آب‌وهوای دهلی به نظر بسیار شگفت‌انگیز است. با وجود اینکه در طی زمستان کاملا سرد است، هنوز هم ماه‌های نوامبر تا مارس با روزهای گرم که سردی شب‌ها را مقداری جبران می‌کند، بهترین زمان برای سفر به این شهر به شمار می‌روند. از ماه‌ آوریل تا ژوئن درجه حرارت هوا به صورت موشک‌وار بالا می‌رود و گاهی می‌تواند غیر قابل تحمل شود. و این شرایط زمانی بدتر می‌شود که بدانید تهویه هوا در خارج از هتل‌ها و رستوران‌های توریستی کاملا کمیاب است. در شروع ماه جولای فصل گردباد و بارش مکرر باران‌های سنگین آغاز می‌شود که لذت بردن از سرگرمی‌های این شهر را تحت شعاع قرار می دهد. همچنین می توانند باعث جریان سیل و مختل کردن زندگی در این شهر بشوند. بنابراین، این موقع از سال زمان مناسبی برای سفر نیست.

دهلی

هزینه‌های مرسوم

هزینه هاستل (خوابگاه)

برای یک شب اقامت در اتاق اشتراکی باید بین ۵۵۰ تا ۸۲۰ روپیه (۲۶۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ تومان) پرداخت کنید. هزینه‌ی اتاق‌های شخصی نیز بین ۴۰۰ تا ۱۵۰۰ روپیه (۱۹۰۰۰ تا ۷۲۰۰۰ تومان) می‌شود.

ذهلی

هزینه اقامت در هتل

۱ ستاره ۵۷۰ تا۱,۲۰۰ روپیه (۲۷ تا ۵۷ هزار تومان)

۲ ستاره ۶۲۹ تا ۴,۵۳۸ روپیه (۳۰ تا ۲۱۷ هزار تومان)

۳ ستاره ۶۷۳ تا ۷,۹۵۵ روپیه (۹۷ تا ۳۸۰ هزار تومان)

۴ ستاره ۲,۰۷۹ تا ۱۲,۰۰۰ روپیه (۱۰۰ تا ۵۷۴ هزار تومان)

۵ ستاره ۳,۹۵۲ تا ۱۹,۹۶۱ روپیه (۱۸۸ تا ۹۵۵ هزار تومان)

دهلی

متوسط قیمت مواد غذایی

هزینه صبحانه مقرون به صرفه: معمولا هتل‌ها به همراه اجاره‌ی اتاق وعده‌ی صبحانه را هم ارایه می‌دهند، اما اگر این‌گونه نبود می‌توانید در دکه‌های خیابانی و رستوران‌های معمولی غذای ارزان میل کنید. یادتان باشد قیمت رستوران‌های غربی گران‌تر است. (۸۰ تا ۱۵۰ روپیه معادل ۴ تا ۸ هزار تومان)

هزینه ناهار مقرون به صرفه: شما می‌توانید با هر نوع بودجه‌ای در این شهر غذا میل کنید. اما حقیقت امر این است که رستوران‌ها هرچقدر بهتر باشند هزینه‌های بالاتری را از شما کسر خواهند کرد. پس اگر محدودیت زیادی در بودجه دارید کمی قانع باشید و در غذافروشی‌های محلی روزگار را سر کنید. (۱۰۰ تا ۲۵۰ روپیه معادل ۵ تا ۱۲ هزار تومان)

هزینه شام مقرون به صرفه: اگر نشستن در رستوران‌های خوب را برای صرف شام انتخاب کنید، باز هم می‌توانید وعده‌های غذایی ارزان پیدا کنید، اما نسبت به وعده‌های دیگر باید کمی بیشتر هزینه کنید. (۲۰۰ تا ۴۰۰ روپیه معادل ۱۰ تا ۱۹ هزار تومان)

مک دونالد: ۲۵۰ روپیه (۱۲ هزار تومان)

اگر دوست دارید خودتان آشپزی کنید، بسته به اینکه به کدام سبک از غذای غربی یا آسیایی علاقه‌مند باشید، می‌توانید مواد غذایی مورد نیاز یک هفته‌تان را با پرداخت به ترتیب حدود ۱,۸۸۸ و۱,۴۴۷ روپیه ( ۹۰ و ۷۰ هزار تومان) تهیه کنید. به یاد داشته باشید محاسبه قیمت‌ها بر اساس میزان کالری استاندارد و مواد غذایی مورد نیاز یک انسان سالم و بالغ تنظیم شده است که اقلامی چون نان تازه، برنج سفید، گوشت قرمز گاوی، تخم مرغ، شیر (سبک غربی)، سینه‌ی مرغ (پوست کنده و بدون استخوان)، پنیر محلی (سبک غربی)، سیب درختی، موز، پرتقال، گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی، پیاز و کاهو می‌شود. مسلم است که اگر مواد بیشتری نیاز دارید، باید هزینه‌ی بیشتری بپردازید.

هزینه حمل و نقل عمومی

بلیت تک سفره (مترو، اتوبوس) ۲۳ روپیه (۱۰۰۰ تومان)

تاکسی از فرودگاه تا مرکز شهر ۲۰۰ تا ۳۰۰ روپیه ( ۹,۵ تا ۱۵ هزار تومان)

مترو از فرودگاه تا مرکز شهر ۱۰۰ روپیه (۴,۷۸۰ هزار تومان)

تاکسی (تعرفه عادی شروع) ۵۰ روپیه ( ۲,۳۹۰ هزار تومان)

یک کیلومتر تاکسی (تعرفه عادی) ۱۲ روپیه ( ۸ هزار تومان)

انتظار یک ساعته تاکسی (تعرفه عادی) ۶۰ روپیه ( ۲,۸۶۸ هزار تومان)

کرایه ماشین و راننده برای ۱ روز کامل ۱,۵۰۰ تا ۲,۰۰۰ روپیه (۷۱,۷۰۰ تا ۹۵,۶۰۰ هزار تومان)

قطار اکسپرس به آگرا ۲۶۳ تا ۷۰۰ روپیه ( ۱۳ تا ۳۳,۴۶۰ هزار تومان)

هر لیتر بنزین ۶۵,۱۲ روپیه (حدود ۴ هزار تومان) 

دهلی

خرید کنید!

تعدادی مکان در دهلی وجود دارد که اجناس را با قیمتی استثنایی به فروش می‌رسانند. سری به Sarojini Nagar بزنید و اجناس را با همان کیفیتی که در خیابان پنجم نیویورک وجود دارد خریداری کنید. در اینجا می‌توانید انواع برندها از جمله Old Navy, H&M, Seal, Oshkosh, Cherokee را پیدا کنید. شاید بگویید خب تفاوتش در چیست؟ تفاوت در این است که اگر این اجناس را با قیمت ۴۰ یا شاید ۸۰ دلار (۱۴۰ یا شاید۲۸۰ هزار تومان) در شهر خودتان خرید می‌کنید، در اینجا می‌توانید با پرداخت تنها ۵ دلار (۱۷,۵۰۰ تومان) یا حتی کمتر آن‌ها را صاحب شوید. شاید عجیب به نظر برسد ولی حقیقت دارد.

دهلی

مهمان مردم محلی شوید

احتمالا با سایت کوچ‌سرفینگ آشنایی دارید. ارزان‌ترین اتاق‌ها در دهلی خوابگاه‌های اشتراکی هستند که حدود۵۵۰ تا ۸۲۰ روپیه (۲۶۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ تومان) قیمت دارند. احتمالا دوست دارید از پرداخت چنین هزینه‌ای اجتناب کنید. خب مشکلی نیست! سایت کوچ‌سرفینگ راهی عالی برای این کار را پیش روی شما قرار می‌دهد. این سایت فرصتی را در اختیار شما می‌گذارد تا به جای رزرو هتل و هاستل، شب را کنار مردم بومی هر شهر و در خانه‌هایشان آن هم به صورت رایگان سپری کنید! عالی نیست؟ تنها کافی است از قبل در این سایت ثبت‌نام و درخواست خودتان را بفرستید تا احتمالا به زودی توسط شخصی دیگر از مقصد مورد نظرتان به شما پاسخ داده شود. علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها، می توانید دوست‌هایی از کشورها و فرهنگ‌های دیگری پیدا کنید و به سادگی با سبک زندگی مردم آن منطقه آشنا شوید.

جاذبه‌ها

قلعه سرخ (Red fort)

قلعه‌ی سرخ جواهری با ارزش، بازمانده از دوران مغول‌ها است و توصیه می‌کنیم که بازدید از آن را به خصوص در هنگام شب دست ندهید. . چراغانی و نورپردازی‌های ویژه‌ی آن به همراه موسیقی مخصوص، ۳۰۰ سال تاریخ را در پیش رو شما زنده خواهد کرد. این قلعه در زیر نور مهتاب آسمان دهلی انگار زنده می‌شود. در سال ۱۶۳۸، زمانی که شاه‌ جهان پایتخت را از آگرا به دهلی منتقل کرد، دستور ساخت‌وساز قلعه سرخ را با استفاده از تجربه‌ی ساخته‌های قبلی صادر کرد. از همین رو این مکان به طرز قابل توجهی با نمونه‌های همتایش در آگرا متفاوت ساخته شده است. ورودی تاثیرگذار این مجموعه با نام دروازه لاهور، که حتی از دروازه‌ی دهلی هم بزرگ‌تر است، توسط امپراطور برای جشن‌های تشریفاتی استفاده شده است. با عبور از این دروازه به بازار قرن هفدهمی شاتاشوک خواهید رسید. در این بازار می‌توانید انواع جواهرات، ساری، ابریشم و زیورآلات زیبا را خریداری کنید. به هیچ وجه بازدید از این قلعه را از دست ندهید.

قلعه سرخ

قلعه سرخ

قلعه سرخ

قلعه سرخ

قطب منار

مجموعه‌ سازه‌های Qutab یکی از پیچیده‌ترین شاهکارهای معماری اسلامی و ساختار تاریخی در دهلی به شمار می‌روند که شامل منار Qutab (بلندترین منار آجری در جهان)، ستون آهنی خرابه‌های معبد قدیمی فرقه‌ی جین، مدرسه‌ی بزرگ علاالدین و آرامگاه Altamish می‌شوند. این مجموعه به عنوان میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسیده است. فضای وسیع این مجموعه به قدری بزرگ است که بچه‌ها می‌توانند به راحتی در آن مشغول بازی کردن شوند. از این رو برای سفرهای خانوادگی گزینه‌ای مناسب به شمار می‌رود. ورود برای کودکان رایگان است.

قطب منار

قطب منار

قطب منار

قطب منار

گورودوارا بنگلا صاحب (Gurudwara Bangla Sahib)

گورودوارا بنگلا صاحب مهم‌ترین عبادتگاه مذهب «سیک» در دهلی به شمار می‌رود و قدمت آن به قرن هجدهم میلادی باز می‌گردد. این مکان ارزش یک بار دیدار را دارد. از جمله برجسته‌ترین ویژگی‌های آن می‌توان به یک استخر باشکوه، گنبد طلایی و میله‌ی پرچم آن اشاره کرد. علاوه بر آن گالری هنر معبد هم احتمالا برایتان جالب خواهد بود. همچنین می‌توانید بدون پرداخت هزینه در آشپزخانه بزرگ آن یک وعده غذا میل کنید.

بنگالا

بنگالا

بنگالا

معبد لوتوس

لوتوس تمپل یا معبد نیلوفر آبی، توسط فریبرز صهبا به طور کامل از سنگ مرمر سفید ساخته شده است. این بنا به شکلی ساخته شده است که نماد مشترک آیین هندو، بودایی، اسلام و جین باشد. مهم نیست که شما چه اعتقادی دارید، در هر صورت این بنا را زیبا، باشکوه، تاثیرگذار و غیرمنتظره خواهید یافت.

معبد لوتوس

معبد لوتوس

معبد لوتوس

معبد لوتوس

معبد لوتوس

دروازه‌ی هند (India Gate)

سازه‌ای پر ابهت که به یاد ۹۰,۰۰۰ سرباز هندی که در طول جنگ جهانی اول جان خود را از دست دادند، ساخته شده است. Amar Jawan Jyoti شعله‌ای ابدی است که به صورت ۲۴ ساعت شبانه‌روز، به احترام سربازانی که طی جنگ هند و پاکستان در سال ۱۹۷۱ کشته شدند در اینجا می‌سوزد. می‌توانید با اجاره‌ی یک قایق، در تالاب‌های اطراف این بنا به قایق‌سواری بپردازید. این کار فرصت تماشای شهر از چشم‌اندازی متفاوت را در اختیار شما می‌گذارد.

دروازه هند

دروازه هند

دروازه هند

دروازه هند

مسجد جامع دهلی (Jama Masjid)

مسجد جامع دهلی یکی از بزرگ‌ترین مساجد هند و آخرین بنای ساخته شده به دستور شاه جهان به شمار می‌رود. ساخت این بنا در سال ۱۶۵۸ تکمیل شد. این مسجد زیبا دارای سه مدخل، چهار برج زاویه دار و دو مناره‌ی قرمز رنگ سنگی با ارتفاع ۴۰ متر و خط‌های راه‌راه عمودی مرمری است. می‌توانید به بالای مناره‌ی جنوبی بروید و دهلی را از نمایی زیبا تماشا کنید. در صحن مسجد یک استخر بزرگ آب وجود دارد که برای وضو و طهارت استفاده می‌شود. برای ورود به مسجد باید لباس متاسب بپوشید. همچنین غیرمسلمانان هنگام نماز اجازه‌ی دسترسی به این مکان را ندارند.

مسجد جامع هند

مسجد جامع هند

مسجد جامع هند

مسجد جامع هند

مسجد جامع هند

مقبره‌ی همایون

مقبره‌ی همایون منزلگاه آخر امپراطور همایون، شاه بزرگ مغول است. این مقبره در قرن ۱۶ میلادی ساخته شده است. برای ساخت این بنا عناصر معماری ایرانی، هندی و مغولی در یک محوطه‌ی وسیع قرمز شنی با هم ترکیب شده‌اند. بعدها برای ساخت شاهکاری همچون تاج محل، از این بنا الهام گرفته شد. از نظر بسیاری مقبره‌ی همایون از تاج محل باشکوه‌تر است. همه روزه از ساعت ۶ صبح تا ۶ عصر می‌توانید از این مجموعه‌ی زیبا دیدن کنید.

مقبره ی همایون

مقبره ی همایون

مقبره ی همایون

مقبره ی همایون

بازدید از Swaminarayan Akshardham

Swaminarayan Akshardham، مجموعه معابد ساده و بی‌سروصدایی هستند که با داشتن معماری شگفت‌انگیز واقعی و یکی از آرامش‌بخش‌ترین و زیباترین ساخته‌های دست انسان در دهلی به روی عموم باز هستند. اگر دنبال مکانی آرام، بدون جمعیت زیاد و باشکوه می‌گردید اینجا مناسب شما خواهد بود. یکی از جذاب‌ترین کارهای ممکن در این مکان، شرکت در تورهای قایق‌سواری به سبک گندولاهای ونیزی است. در هنگام شب تماشای فواره‌های موزیکال با رقص‌های زیبا می‌تواند برای مدتی هرچند کوتاه حال‌وهوای شما را عوض کند. نکته‌ی جالب اینکه برای بازدید از این مجموعه نیازی به پرداخت هیچ گونه هزینه ندارید و تنها نکته‌ی آزاردهنده بازرسی‌های امنیتی هنگام ورود است.

جاذبه های هند

جاذبه های هند

جاذبه های هند

جاذبه های هند

بازدید از اقامتگاه رییس جمهور (Rashtrapati Bhavan)

Rashtrapati Bhavan اقامتگاه رسمی رییس جمهور هند است که می‌توان آن را یکی از جادویی ترین بناهای این کشور به شمار آورد. این بنا توسط معمار انگلیسی، ادوین لوتین در سال ۱۹۱۲ تا ۱۹۲۹ طراحی و ساخته شد. بنایی که در ابتدا محل اقامت نایب‌السلطنه‌ی هند به شمار می‌رفت، بعدها اما پس از پایان حکومت سلطنتی به اقامتگاه ریاست جمهوری این کشور تبدیل شد. به هیچ وجه بازدید از این مکان را از دست ندهید. اگر با شرکت در تورها از این مکان دیدن می‌کنید که مشکلی ندارد، اما اگر به صورت آزاد قصد انجام چنین کاری را دارید، حتما باید از قبل و از طریق سایت رسمی ریاست جمهوری هند اجازه‌ی آن را دریافت کنید.

اقامتگاه رییس جمهور هند

اقامتگاه رییس جمهور هند

اقامتگاه رییس جمهور هند

اقامتگاه رییس جمهور هند

گاندی اسمیریتی و بنای یادبود مهاتما گاندی (Gandhi Smriti and the Mahatma Gandhi Memorial)

مراجعات و نشانه‌های متعددی از گاندی را می‌توان در دهلی پیدا کرد. در میان جاذبه‌های بسیار مربوط به رهبر مشهور جنبش استقلال هند، گاندی اسمیریتی (یابدود گاندی) با نام سابق «خانه‌ی بیرلا» یکی از بهترین‌ها به شمار می‌رود. این مکان در واقع موزه خانه‌ای است که این شخص در سال ۱۹۴۸ در آن ترور شد. در اینجا می‌توانید آثار و یادگاری‌هایی مربوط به زندگی و مرگ گاندی شامل اتاقی که در آن اقامت داشت را ببینید. همچنین با ورود به این مکان، فرصتی استثنایی برای قدم زدن در همان باغ‌هایی که زمانی وی اوقاتش را در آن سپری می‌کرد به دست بیاورید. اگر به شخصیت بزرگ گاندی و دستاوردهایش علاقه‌مند هستید، فرصت دیدار از این مکان را از دست ندهید.

بنای یاد بود گاندی

بنای یاد بود گاندی

بنای یاد بود گاندی

بنای یاد بود گاندی

رصدخانه جانتر مانتر (The Jantar Mantar Observatory)

رصدخانه‌ی جانتر مانتر در نزدیکی منطقه‌ی Connaught Place (یکی از بزرگ‌ترین و شناخته‌ شده‌ترین مناطق تجاری دهلی نو) قرار دارد و یکی از پنج رصدخانه‌ی ستاره‌شناسی ساخته شده توسط مهاراجه «جی سینگ دوم» در سال ۱۷۲۵ میلادی به شمار می‌رود. این بنا طوری طراحی شده است تا امکان رصد کردن حرکات خورشید، ماه و سیاره‌ها را در اختیار کارکنان بگذارد. این بنا به عنوان مهارت‌های نجومی و مفاهیم کیهان‌شناختی بعد از پایان دوره مغول در سال ۲۰۱۰ در فهرست ارزشمند میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

رصذ خانه جانتر هند

رصذ خانه جانتر هند

رصذ خانه جانتر هند

رصذ خانه جانتر هند

رصذ خانه جانتر هند

موزه‌ی ملی (The National Museum, New Delhi)

موزه‌ی ملی، بزرگترین موزه در سراسر هند به شمار می‌رود. در این موزه‌ می‌توانید در انواع بخش‌های آن از جمله بخش ما قبل تاریخی تا قسمت مدرن تاریخ و فرهنگ هند به گشت‌وگذار بپردازید. علاقمندان تاریخ و عاشقان هنر، به طور یکسان موارد مورد علاقه‌ی خود همچون آثار باستانی قدیمی، اسلحه‌ها، آثار هنری تزئینی، مجسمه‌ها، جواهرات، نسخه‌های خطی قدیمی، منسوجات، نقاشی و مجموعه‌های مختلف و متنوعی از تمام تاریخ هند را در این موزه پیدا خواهند کرد. پس اگر چنین علاقمندی‌هایی دارید به هیچ وجه بازدید از این مکان با ارزش را از دست ندهید..

موزه هند

موزه هند

موزه هند

موزه هند

موزه هند

پارک ملی جانورشناسی دهلی (National Zoological Park)

شاید با توجه به استانداردهای جهانی این پارک خیلی بزرگ نباشد، اما می‌شود به آن، به عنوان مکانی برای سرگرم شدن بچه‌هایی که عاشق حیوانات هستند حساب باز کرد. در این پارک می‌توان حیواناتی همچون فیل، ببر سفید، تمساح مرداب به علاوه گونه‌ی در معرض خطر گوزن شاخدار (نماد پارک) را مشاهده کرد.

باغ وحش هند

باغ وحش هند

باغ وحش هند

باغ وحش هند

باغ وحش هند

باغ وحش هند

موزه ملی خط آهن (The National Rail Museum)

موزه ملی ریل یا خط آهن با بیش از ۴۰ کیلومتر مربع مساحت میزبان بیش از ۳۰ لوکوموتیو و چندین واگن قدیمی است که اغلب آن‌ها ارزش بسیار کمیاب و ارزشمند هستند. در این مکان می‌توان بیشتر از ۱۴۰ سال تاریخ خط آهن هند شامل موتورهای بخار ساخته شده در سال ۱۸۸۵ و موتور بخار فیری کویین ساخته شده، در سال ۱۸۵۵ را تماشا کرد. از دیگر جاذبه‌های این موزه می‌توان به چند مورد منحصر به فرد مانند مجموعه سالن ماشین‌‌های متعلق به مهاراجه‌های قدرتمند اشاره کرد که قطعا ارزش بازدید را دارند. توصیه می‌کنیم حتما از این موزه بازدید کنید، چرا که تماشای وسایل نقلیه‌ی اولیه به همان صورت خالی از لطف نیست.

موزه راه آهن هند

موزه راه آهن هند

موزه راه آهن هند

موزه راه آهن هند

موزه راه آهن هند

بازار Dilli Haat

Dilli Haat یک بازار بزرگ روباز است که توسط دولت اداره می‌شود. مکانی مناسب برای خرید انواع آثار هنری، صنایع دستی و غذاهای هندی. در اینجا می‌توانید انواع صنایع دستی را بدون واسطه تهیه کنید. این بازار تمام محیط مورد نیاز فروشگاه‌های روستایی (Haat) را بدون به خطر انداختن نیازهای مدرن امروزی فراهم می‌کند. اگر می‌خواهید به دنیایی از هنر و میراث هندی پا بگذارید، بازدید از این بازار را از دست ندهید. هر کدام از ایالات هند اینجا غرفه‌ی غذایی مخصوص خود را دارند. می‌توانید انواع غذاهای سنتی از سراسر هند را بدون اینکه پایتان را از دهلی بیرون بگذارید همینجا مزه کنید. این بازار همه روزه حتی روزهای تعطیل از ساعت ۱۱ صبح تا ۱۰ شب باز است.

 بازار هند

 بازار هند

 بازار هند

 بازار هند

 بازار هند

بازار Janpath

Janpath بازاری دوست‌داشتنی و پرجنب‌وجوش است که در آن محصولاتی جذاب از هند و تبت به فروش می‌رسد. در این بازار می‌توانید لباس، کفش، کارهای چرم و مصنوعات سنتی ارزان را پیدا کنید. اگر علاقه‌مند به خرید سوغاتی های سنتی هندی و تبتی هستید این مکان مناسب شما خواهد بود. در این بازار برای خنک شدن و بازیابی انرژی از دست رفته با قهوه‌ی سرد DePaul's که مخلوطی از فراپه (نوعی یخ قهوه) و شیر است از خودتان پذیرایی کنید. یکی از بهترین نوشیدنی‌هایی که می‌توان در هند پیدا کرد.

بازار هند

بازار هند

بازار هند

بازار هند
می پسندم نمی پسندم
نظرات()
برچسب ها : ,,,,,

مطالب مرتبط


بخش نظرات این مطلببرای دیدن نظرات بیشتر روی شماره صفحات در زیر کلیک کنید

نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه:تبلیغات
تبلیغات

تبلیغات

آمار

آمار

  آمار مطالب آمار مطالب
  کل مطالب کل مطالب : 95
  کل نظرات کل نظرات : 27
  آمار کاربران آمار کاربران
  افراد آنلاین افراد آنلاین : 1
  تعداد اعضا تعداد اعضا : 4

  آمار بازدیدآمار بازدید
  بازدید امروز بازدید امروز : 395
  بازدید دیروز بازدید دیروز : 1521
  ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 40
  ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 152
  آي پي امروز آي پي امروز : 132
  آي پي ديروز آي پي ديروز : 507
  بازدید هفته بازدید هفته : 8601
  بازدید ماه بازدید ماه : 15316
  بازدید سال بازدید سال : 273958
  بازدید کلی بازدید کلی : 380762

  اطلاعات شما اطلاعات شما
  آی پی آی پی : 3.235.147.50
  مرورگر مرورگر :
  سیستم عامل سیستم عامل :
  تاریخ امروز امروز :
  خبرنامه

  خبرنامه

   براي اطلاع از آپيدت شدن سایت در خبرنامه سایت عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود   آخرین نطرات کاربران

   آخرین نطرات کاربران

    axoniouffaxoniouff - <a href=http://cialiswwshop.com/>buy cialis 20mg</a> - 1400/5/15
    axoniouffaxoniouff - <a href=https://ponlinecialisk.com/>cheap cialis</a> - 1400/4/28
    axoniouffaxoniouff - <a href=http://vskamagrav.com>kamagra 100 without prescription - 1400/3/25
    JefferySamJefferySam -
    <a href="https://vk.com/aktualnie_vakansii_russia">Работа в Перекрёстке Уфа</a> - 1400/1/19
    JefferyJawJefferyJaw -
    <a href="https://vk.com/aktualnie_vakansii_russia">Работа в Перекрёстке Саратов</a> - 1400/1/19
    روغن خراطینروغن خراطین - سلام وقت بخیر

    من هفته پیش اومدم اینجا و کلی استفاده کردم و دوباره اومدم که برای دانشگاهم اطلاعات جمع آوری کنم

    ممنون ازتون بابت سایت خوبتون - 1399/8/14
    روغن خراطینروغن خراطین - Hello good time

    I came here last week and used it and came back to collect information for my university

    Thank you for your good site

    <strong><a href="http://iemt.ir/kharatin/">روغن خراطین</a></strong> 100 درصد اصل

    -.:.-.:.-

    <a href="https://iemt.ir/"><strong>کانون طب ماندگار ابن سینا ایران</strong></a>

    <hr />

    سلام وقت بخیر

    من هفته پیش اومدم اینجا و کلی استفاده کردم و دوباره اومدم که برای دانشگاهم اطلاعات جمع آوری کنم

    ممنون ازتون بابت سایت خوبتون

    <strong><a href="http://iemt.ir/kharatin/">روغن خراطین</a></strong> 100 درصد اصل

    -.:.-.:.-

    <a href="https://iemt.ir/"><strong>کانون طب ماندگار ابن سینا ایران</strong></a> - 1399/8/14
    روغن خراطینروغن خراطین - سلام امیدوارم روز سرشار از انرژی داشته باشید و البته کی خبر خوب بشنوید

    ممنون کلی برام مفید بود واقعا

    دلم نیومد کامنت نزارم و تشکر نکنم - ممنون ادمین - 1399/7/15
    brand cialis onlinebrand cialis online - Generic Viagra Testimonials ZorieRedlero https://cialiser.com/ - Cialis Cruila Can Amoxicillin Cure Blackheads erroft <a href=https://cialiser.com/#>Cialis</a> Adeddy Kamagra Gratis - 1399/6/24
    where can i buy cialis on linewhere can i buy cialis on line - Levitra For Sale On Ebay ZorieRedlero https://cialisse.com/ - buy cialis Cruila cialis and tinnitus erroft <a href=https://cialisse.com/#>cialis vs viagra</a> Adeddy Viagra 100mg Online Reputable Site - 1399/5/30

    درباره ما

     معرفی جاذبه های گردشگری ایران و جهان

    کلیه ی حقوق مادی و معنوی سایت مربوط به torist بوده و کپی برداری از آن با ذکر منبع بلامانع می باشد.