راهنمای سفر به تایلند

مترجم سایت

تبلیغات

تبلیغات

زبان

فروشگاه کتاب

فروشگاه کتاب

موضوعات

موضوعات

تبلیغات

تبلیغات

پیوندهای روزانه

پیوندهای روزانه

مکان تبلیغ شما

مکان تبلیغ شما

لینک دوستان

لینک دوستان

توریست را محبوب کنید:

شاهین گشت

تور های نوروزی

راهنمای سفر به تایلند

راهنمای سفر به تایلند

تایلند قطب گردشگری جنوب شرقی آسیا است. بیشتر افراد با هدف گردش در شرق آسیا به صورت هوایی به "بانکوک"، پایتخت تایلند، سفر می­‌کنند. تایلند با بهره‌مندی از منابعی چون جنگل‌های باشکوه، سواحل معروف، بهترین غواصی در دنیا و همچنین ارزان قیمت بودن، گردشگران زیادی را به خود جذب می­‌کند. شما می­‌توانید مهمانسراهایی بسیار ارزان­ قیمت پیدا کنید. درحالیکه درست در کنار آن­‌ها هتل­‌های تفریحی گران قیمت وجود دارند. با وجود همه‌ی این تفاوت‌ها، یافتن استراحتگاهی با قیمت مناسب، امکان‌­پذیر است. سفر در تایلند آسان است. این کشور برای یک مسافرت ساده و کم خرج بسیار مناسب و راحت است. بنابراین هنوز هم روی نقشه‌­ی جهان می­‌توان جایی را پیدا کرد که به دور از شلوغی و گرانی، مقصد خوبی برای سفر باشد. کشور تایلند در همه جای جهان شناخته شده است. وقتی نام این کشور به میان آورده می­‌شود، در ذهن همه، مناظر زیبا، سواحل، جنگل­‌ها و غذای آنجا تداعی می‌شود.

هزینه‌های معمول

 محلی برای ماندن

بخش شمالی کشور تایلند از شهر بانکوک و شهرهای جنوبی ارزان‌تر هستند. شما می­‌توانید مسافرخانه­‌هایی ارزان­ قیمت با اجاره‌­ای درحدود شبی ۳۰۰ بات (۵.۵ پوند) در شهر و ۲۰۰ بات (۴ پوند) در اطراف شهر پیدا کنید. اگرچه در شهرهای بزرگ همچون بانکوک و چیانگ مای، اجاره‌ی اتاق شبی ۴۰۰ بات (۷.۵ پوند) است، اجاره‌ی اتاقی در جزیره‌ها که مجهز به تهویه­‌ی هوا نیز باشد، به شبی ۶۰۰ بات (۱۱.۵ پوند) می‌­رسد. اجاره­ خانه‌های ییلاقی نیز همین مقدار است. هزینه­‌ی هتل‌ها از شبی ۱۳۵۰ بات (۲۶ پوند) شروع می­‌شود. هزینه­‌ی اقامتگاه‌های بزرگ و خانه­‌های ییلاقیِ ساحلی از شبی ۱۷۰۰ بات (۳۳ پوند) شروع می­‌شود. کرایه­‌ی خوابگاه‌­هایی که در سراسر کشور وجود دارند، بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ بات (۲ تا ۳ پوند) برای هرشب متغیر می­‌باشد. مکان‌های مورد علاقه­‌ی من برای اقامت در تایلند، میهمانخانه‌ها­ی سوک۱۱ و چادا در بانکوک، بی اند بی و جولیز درچیانگ مای و پو در کولایپ می­‌باشد.

accommodation

غذا

در تایلند غذا بسیار ارزان است. غذاهای فوری و یا غذاهای دستفروشان، تنها ۲۰ بات (۰.۳ پوند) است و در صورتی که یک وعده غذای کامل بخورید، هرینه‌­ی آن تنها ۳۰ تا ۳۵ بات (نیم پوند) می­‌شود. در حالی که تنها به غدای محلیِ دستفروشان اکتفا کنید، هرروز معادل ۱۲۰ تا ۱۷۰ بات (۲ تا ۳.۵ پوند) هزینه­‌ی کل وعده‌های غذایی خواهد شد. بیشتر غداهای غربی ( مثل انواع برگر، پیتزا و پاستا) بسته به نوع رستوران بین ۱۷۰ تا ۳۴۰ بات (۳.۵ تا ۶.۵ پوند) می­‌باشد. از آنجاییکه غذا ارزان است، برای خرید سالاد و یا میوه نیز پول کمی نیاز است. هر شهر نیز غذایی مخصوص به خود را ارائه می­‌دهد.

food

حمل و نقل

همانند همه‌­ی چیزها، در تایلند حمل و نقل نیز ارزان است. هزینه­‌ی اتوبوس‌های محلی تنها ۸ بات (۰.۱ پوند) است. هزینه­‌ی مترو و ترن‌های هوایی در شهر بانکوک ۱۵ تا ۵۰ بات (۰.۱ تا ۱ پوند) و هزینه‌­ی تاکسی­متر­ها ۶۰ تا ۱۰۰ بات (۱.۵ تا ۲ پوند) است. توک توک­ها (موتور سه چرخه) گران‌تر هستند. هزینه‌­ی هربار سوار شدن ۱۰۰ تا ۲۳۵ بات (۲ تا ۴.۵ پوند) است. تاکسی­‌های موتوری که در سراسر کشور وجود دارند، در مسیرهای کوتاه استفاده می­‌شوند و هزینه­‌ی آنها تا ۳۵ بات ( نیم پوند) است (قیمت توافقی است). قیمت قطارها نیز ارزان است.  هزینه­‌ی آن­‌ها در طول روز ۵۰ بات (۱ پوند) و هنگام شب هزینه­‌ی قطارهای کلاس ۲ و بدون تهویه از ۵۷۵ بات (۱۱.۵ پوند) شروع می‌شود. قیمت قایق‌ها نیز از ۲۵۰ تا ۴۷۵ بات (۴.۵ تا ۹ پوند) است. ( توجه داشته باشید که استفاده از پکیج‌های اتوبوس/قایق به صرفه‌تر از پرداخت جداگانه برای آن­‌ها است.

سیستم حمل و نقل در تایلند

فعالیت‌ها

هزینه­‌ی تورهای روزانه بسته به نوع فعالیت بین ۵۰۰ تا ۱۲۰۰ بات (۹.۵ تا ۲۳ پوند) است. ( این نکته را در نظر داشته باشید در صورتی که گروهی رفت و آمد کنید، به صرفه‌­تر است). هزینه‌­ی بیشتر پارک­‌ها و موزه­‌های ملی از ۵۰ تا ۱۰۰ بات ( ۱ تا ۲ پوند) است. هزینه‌­ی دوره‌های غواصی (PADI) نیز در حدود ۱۰،۰۰۰ تاب (۱۹۴ پوند) است.

(معمولا شامل اقامتگاه نیز می­‌باشند).

نکاتی برای کم کردن هزینه‌ها

محلی باشید

 راحت­‌ترین راه برای کم کردن هزینه‌ها، محلی بودن است. از اتوبوس‌ها و نوشیدنی­‌های محلی استفاده کنید و از دستفروشان غذا بخرید. هزینه­‌ی ماهانه­‌ی زندگی در بانکوک حدود ۷۷۵۰ بات (۱۵۰ پوند) در ماه است. این هزینه در اطراف شهر کمتر است. در صورتی که در میهمان‌خانه‌­های ارزان­‌قیمت سکونت کنید و از دستفروشان غذا تهیه کنید، هزینه­‌ی یک روز زندگی تنها ۳۳۵ بات (۶.۵ پوند) است.

از غذای دستفروشان استفاده کنید

از اسم آن نترسید! غذایی کاملا سالم است. حتی سالم­‌تر از غذای رستوران­‌ها . اگر سالم نبود، اکثر مردم تایلند از آن استفاده نمی‌­کردند. شما می‌­توانید بهترین غذاهای تایلند را درخیابان­‌ها پیدا کنید. غذاهایی که هزینه‌­ی آن­­‌ها بسیار کمتر از رستوران ها است.

street-food

از ساعات تخفیف استفاده کنید

در تایلند ساعات زیادی برای تخفیف وجود دارد که در آن­‌ها انواع نوشیدنی­‌ها را با تخفیف ارائه می­‌‌هند و یا به ازای یک نوشیدنی، ۲ عدد دریافت خواهید کرد.

نوشیدنی‌­های خود را از فروشگاه­‌های زنجیره­ای ۷-ایلِوِن (7Eleven) تهیه کنید

با تهیه‌ی نوشیدنی از این فروشگاه­‌ها می­‌توانید تا حد زیادی از هزینه‌­های خود بکاهید. شما می­‌توانید با ۳۵ بات (نیم پوند) نوشیدنیِ موردنظر خود را از این فروشگاه­‌ها تهیه کنید. درحالیکه همین نوشیدنی در رستوران‌­ها ۱۰۰ تا ۱۷۰ بات (۲تا ۳ پوند) ارائه می‌شود.

مکان‌های دیدنی و فعالیت‌های جالب در تایلند

گردش در بانکوک

بانکوک، قلب تایلند است. اکثر مسافران در ابتدا آن­جا را دوست ندارند اما به­ آن علاقه­‌مند می­‌شوند. از معابد، مکان‌های مختلف، مغازه‌های هیجان­‌انگیز، سرگرمی­‌های مختلف‌ شبانه و غذاهای فوق‌العاده‌­ی آن­جا لذت ببرید.

bankok

در چیانگ‌مای ماجراجویی کنید

چیانگ‌مای شهری قدیمی است که معابد و جنگل‌ها آن را احاطه کرده اند. همانند سکویی پرتاب برای رسیدن به دریا از میان جنگل است. همچنین محل نگهداری مقدس فیل­‌ها نیز در آن­جا قرار دارد. بازار شبانه­‌ی چیانگ‌مای محلی پر از صنایع دستی مختلف می‌­باشد.

chiang-mai

پیاده‌روی در پارک ملی خائویای

این پارک در شمال شهر بانکوک قرار گرفته و بهترین مکان برای شنا، پیاده‌روی و مشاهده­‌ی حیوانات وحشی است. از آنجایی که این پارک شلوغ نیست، شما جنگلی برای خود خواهید داشت. شما می­‌توانید در میهمان‌خانه­‌ی "گرین لیف" اقامت داشته باشید. گردش میان پایتخت‌های باستانی: سوکوتای، لوپوری و آیوتاها سه پایتخت باستانی تایلند هستند که میان دو شهر بانکوک و چیانگ‌مای قرار گرفته‌اند. درحالی که از بانکوک به سمت چیانگ‌مای در حرکت هستید، از دیدن مناظر این شهر­ها نیز لذت خواهید برد، با شهرهای باستانی آشنا شده و زندگی روستایی را از نزدیک مشاهده خواهید کرد.

ancient-capitals

از جزیره‌­های گرمسیر لذت ببرید

تایلند جزایر زیادی دارد. بعضی از آن‌­ها به کلی توسعه یافته‌­اند و برخی دیگر تنها دارای یک خانه‌­ی ییلاقی است. دراینجا شما بهترین‌ها را خواهید یافت. ۸ جزیره­‌ی برتر آن عبارت­ند از: کو­سامت، کو­تاراتو، کو­لانتا، کو­چانگ، کوتائو، کو­جام، جزایر سیمیلان و کوساموئی.

در جشن ماه کامل شرکت کنید

اگر از آن دسته هستید که از میهمانی و جشن بسیار لذت می­‌برند،جشن ماه کامل را که یکی از مشهورترین جشن­‌های دنیاست، ازدست ندهید. نزدیک به ۲۰،۰۰۰ نفر درساحل جزیره‌­ی کو­پانگ تا طلوع خورشید به پایکوبی می­‌پردازند. با اینکه این جشن بیشتر جنبه‌­ی توریستی دارد اما در آن فرهنگ تایلند نیز به چشم می­‌خورد.

جنگل­‌نوردی کنید

شمال تایلند محل مناسبی برای جنگل‌نوردی است. به یک پیاده‌روی چند روزه بروید چراکه بسیار بهتر از پیاده‌روی‌های کوتاه است. در طول مسیر و روی تپه­‌ها قبیله‌هایی هستندکه به نوعی یادآور دنیای دیزنی می‌شوند.

اسکوبا دایوینگ در جزایر سیمیلیان

اسکوبا دایوینگ در این جزایر به دلیل آب بسیار شفاف و تمیز و همچنین زندگی باشکوه زیر دریا، ورزشی محبوب است. جزایر کوتائو ارزان­‌ترین جا برای یادگیریِ غواصی است. چرا که منحصرا به غواصی اختصاص یافته است. اکثر مردم جز برای غواصی به آن­جا نمی‌­روند. در سراسر کشور امکان غواصی وجود دارد اما این جزیره بهترین است. در صورتی که برای غواصی به جزایر سیمیلان رفتید، حتما از صخره­‌ی کله­‌ی فیل و تپه­‌های دریایی که مملو از انواع ماهی، قاشقک و لاک­پشت­‌ها می­‌باشد، دیدن کنید.

Similan-Divin

آشپزی یاد بگیرید

تایلند غذاهای لذیذی دارد و همه­‌جا می‌­توانید افرادی را بیابید که به شما چگونگی پخت این غذاها را آموزش می­‌دهند. اما بهترین آن­ها در شهرهای بانکوک و چیانگ‌مای هستند. حتی اگر پس از بازگشت تصمیم به پخت غذاهای تایلندی ندارید، این تجربه را از دست ندهید چرا که از پخت و طعم غذاهای لذیذ، لذت خواهید برد.

از مناطق سنتی دیدن کنید

اگر دوست دارید با زندگی سنتی مردم تایلند ورایِ همه‌­ی تغییرات و پیشرفت­‌ها آشنا شوید، سری به شمالی­ شرقی این کشور بزنید. "ایسان" منطقه‌ای با بافت روستایی است و اهالی آن­جا بسیار خونگرم و صمیمی هستند. این بخش شامل روستاهای کشاورزیِ کوچکی می‌­شودکه به ندرت در آن­‌ها توریست دیده می‌­شود. در طول سالیان دراز، زندگی در این­جا تغییر زیادی نکرده‌ است. با اینکه عموما از آن به یک جای دورافتاده نام می­‌برند، اما مکانی جذاب در کشور است.

از قطارهای روزانه استفاده کنید

مزیت استفاده از قطارهای روزانه نسبت به قطارهای شبانه، دیدن مناطر زیبای اطراف شهر است. برای سفر از بانکوک به چیانگ‌مای از این قطارها استفاده کنید. شاید به نظرتان اتلاف وقت باشد اما می‌­توانید با نحوه‌­ی استفاده‌­ی مردم تایلند از قطار آشنا شده و همچنین می‌توانید از دستفروش­‌هایی که به کوپه‌­ها سر می‌­زنند، غذا با قیمت کم تهیه کنید.

در فستیوال "جشن آب" (Songkran) شرکت کنید

مردم تایلند از ۱۳ تا ۱۵ آپریل را به مناسبت سال نو جشن می­گیرند. آن­­ها سه روز جنگ آب دارند! چرا که معتقدند با آب ­پاشیدن زشتی‌های سال جدید پاک شده و سال نو را با پاکی آغاز می­‌کنند. این فستیوال هیجان‌انگیز، تجربه­‌ای فراموش­ نشدنی است. در این ۳ روز در هرجا آماده­‌ی خیس شدن باشید! (وسایل الکتریکی خود را در محفظه­‌های پلاستیکی قرار دهید) .

کمک به فیل‌ها

به طور حتم در این سفر قصد فیل سواری نیز خواهید داشت. شما می­‌توانید علاوه­ بر فیل­ سواری با پیوستن به مرکز محافظت از فیل­‌ها، به این حیوانات کمک کنید. چرا که آن­ها مورد آزار و اذیت زیادی از سوی بازدیدکنندگان قرار می­‌گیرند.

thailand

از دیدن معبد "دوای سوتهِپ" شگفت زده شوید

این معبد شگفت­‌انگیز بودایی، در پارک ملی دوای سوتهِپ در ۱۰ مایلیِ چیانگ‌مای قرار دارد. ۳۰۰ پله شما را به بالای معبد، جایی که نوک طلایی و درخشان آن منتظر شماست، می­‌رساند. تاریخچه­‌ی این معبد به قرن ۱۴           می­‌رسد.

Wat-Doi-Suthep

از مثلث طلایی دیدن کنید

نقطه ای که دو رود مکونگ و رواک به یکدیگر می‌­رسند، مثلث طلایی نام دارد. شما می‌­توانید با استفاده از قایق خود را به آن­جا برسانید و یا از مجسمه‌­های گوناگون بودا دیدن کنید.

Golden-Triangle

از قبایل هیل دیدن کنید

قبایل زیادی در ناحیه­ ی شمالی تایلند وجود دارد. شما می­‌توانید در حین پیاده­‌روی، از مناظر زیبای این قبایل دیدن کرده و با افراد محلی صحبت کنید.

Hill-Tribe-Villages

از بازار شناور خرید کنید

تایلند سرشار از بازارهای مختلف است. اما شاید جالب­‌ترینِ آن­‌ها بازارهای شناور باشد که تقریبا در همه‌­ی شهرها وجود دارند. یکی از بهترینِ این بازارها در بانکوک قرار دارد. این بازارها متشکل از قایق‌­هایی است که پر از محصولات مختلف می‌­باشند. همچنین شما می‌توانید عکس‌­های خاطره­‌انگیز نیز بگیرید.

floating-market

گردش در استان کانتچانابوری

در این استان می­‌توانید گردشی در جنگل­‌های باشکوه داشته باشید. هرچند این نواحی از تاریخ سیاهی برخوردار است. خط آهن "مرگ" که دو ناحیه­‌ی بروما و میانمار را به یکدیگر متصل می­‌کند در این ناحیه قرار گرفته است. این خط آهن در طول جنگ جهانی دوم توسط اسیران جنگی ساخته شده است. همچنین در این ناحیه و  روی رود کوای پلی قرار دارد که این پل نیز توسط ایران در جنگ جهانی دوم ساخته و از روی آن فیلم نیز تولید و کتابی نوشته شده است.

Kanchanburi-Province

گردش با دوچرخه در نواحیِ شمالی

اطراف نواحی چیانگ‌مای و چیانگ رای مسیرهای زیبایی وجود دارند. افراد بسیاری با کرایه­‌ی دوچرخه از این مناطر استفاده می­‌کنند. شما می­‌توانید با توجه به برنامه‌­ی سفر خود گردشی یک روزه و یا چند روزه در این نواحی داشته باشید. استان مای هانگ سان جاده‌ه­ای زیبا دارد که مسیر دوچرخه سواری را از چیانگ مای شروع کرده و به استان پای ختم می‌کند.

در معابد کومر در ایسان گردش کنید

معابد زیادی در این ناحیه و در مسیر اتصالی انگکور به روستاهای دیگر وجود دارد. بزرگ‌ترین آن­‌ها معبد فی مای می‌­باشد که در انتهای مسیر باستانی قرار دارد. در استان بوریرام دو معبد مهم دیگر قرار دارند که تنها چند کیلومتر از یکدیگر فاصله دارند. معبد رانگ بالا و معبد موانگ پایین تپه قرار دارند.

Khmer-temples-in-Isaan

تجربه‌ای جدید در ایسان

معابد، تنها نواحی گردشگری ایسان نیستند. یکی از زیباترین بخش­‌های ایسان که کمتر مورد توجه توریست­‌ها قرار می­‌گیرد، زمین­‌های کشاورزی و روستایی است. اگر از شلوغی بیش از حد مناطق مختلف توریستی خسته شده­‌اید، این­جا بهترین مکان برای یافتن آرامش است. در این منطقه روستاهای مختلفی وجود دارند که بهترین راه برای گردش در آن‌­ها دوچرخه سواری است.

Isaan

استان پای، مکانی مناسب برای استراحت

با اینکه در سال­‌های اخیر استان پای مورد توجه توریست­‌های زیادی قرار گرفته، با این­‌ حال هنوز هم مکان مناسبی برای فرار از شلوغی شهرهای بزرگ است. شهری واقعی برای سفری آرام و بی‌­دغدغه می­‌باشد که در شمال تایلند قرار گرفته است. اطراف شهر را کوه­‌های سبز و آبشار­های زیبا فراگرفته اند. حتما از غارهای تام لات دیدن کنید. درآن­جا می­‌توانید در آبشارهای زیبا شنا کنید.مطالب مرتبط


بخش نظرات این مطلببرای دیدن نظرات بیشتر روی شماره صفحات در زیر کلیک کنید

نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه:تبلیغات
تبلیغات

تبلیغات

آمار

آمار

  آمار مطالب آمار مطالب
  کل مطالب کل مطالب : 95
  کل نظرات کل نظرات : 27
  آمار کاربران آمار کاربران
  افراد آنلاین افراد آنلاین : 1
  تعداد اعضا تعداد اعضا : 4

  آمار بازدیدآمار بازدید
  بازدید امروز بازدید امروز : 430
  بازدید دیروز بازدید دیروز : 1521
  ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 43
  ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 152
  آي پي امروز آي پي امروز : 143
  آي پي ديروز آي پي ديروز : 507
  بازدید هفته بازدید هفته : 8636
  بازدید ماه بازدید ماه : 15351
  بازدید سال بازدید سال : 273993
  بازدید کلی بازدید کلی : 380797

  اطلاعات شما اطلاعات شما
  آی پی آی پی : 3.235.147.50
  مرورگر مرورگر :
  سیستم عامل سیستم عامل :
  تاریخ امروز امروز :
  خبرنامه

  خبرنامه

   براي اطلاع از آپيدت شدن سایت در خبرنامه سایت عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود   آخرین نطرات کاربران

   آخرین نطرات کاربران

    axoniouffaxoniouff - <a href=http://cialiswwshop.com/>buy cialis 20mg</a> - 1400/5/15
    axoniouffaxoniouff - <a href=https://ponlinecialisk.com/>cheap cialis</a> - 1400/4/28
    axoniouffaxoniouff - <a href=http://vskamagrav.com>kamagra 100 without prescription - 1400/3/25
    JefferySamJefferySam -
    <a href="https://vk.com/aktualnie_vakansii_russia">Работа в Перекрёстке Уфа</a> - 1400/1/19
    JefferyJawJefferyJaw -
    <a href="https://vk.com/aktualnie_vakansii_russia">Работа в Перекрёстке Саратов</a> - 1400/1/19
    روغن خراطینروغن خراطین - سلام وقت بخیر

    من هفته پیش اومدم اینجا و کلی استفاده کردم و دوباره اومدم که برای دانشگاهم اطلاعات جمع آوری کنم

    ممنون ازتون بابت سایت خوبتون - 1399/8/14
    روغن خراطینروغن خراطین - Hello good time

    I came here last week and used it and came back to collect information for my university

    Thank you for your good site

    <strong><a href="http://iemt.ir/kharatin/">روغن خراطین</a></strong> 100 درصد اصل

    -.:.-.:.-

    <a href="https://iemt.ir/"><strong>کانون طب ماندگار ابن سینا ایران</strong></a>

    <hr />

    سلام وقت بخیر

    من هفته پیش اومدم اینجا و کلی استفاده کردم و دوباره اومدم که برای دانشگاهم اطلاعات جمع آوری کنم

    ممنون ازتون بابت سایت خوبتون

    <strong><a href="http://iemt.ir/kharatin/">روغن خراطین</a></strong> 100 درصد اصل

    -.:.-.:.-

    <a href="https://iemt.ir/"><strong>کانون طب ماندگار ابن سینا ایران</strong></a> - 1399/8/14
    روغن خراطینروغن خراطین - سلام امیدوارم روز سرشار از انرژی داشته باشید و البته کی خبر خوب بشنوید

    ممنون کلی برام مفید بود واقعا

    دلم نیومد کامنت نزارم و تشکر نکنم - ممنون ادمین - 1399/7/15
    brand cialis onlinebrand cialis online - Generic Viagra Testimonials ZorieRedlero https://cialiser.com/ - Cialis Cruila Can Amoxicillin Cure Blackheads erroft <a href=https://cialiser.com/#>Cialis</a> Adeddy Kamagra Gratis - 1399/6/24
    where can i buy cialis on linewhere can i buy cialis on line - Levitra For Sale On Ebay ZorieRedlero https://cialisse.com/ - buy cialis Cruila cialis and tinnitus erroft <a href=https://cialisse.com/#>cialis vs viagra</a> Adeddy Viagra 100mg Online Reputable Site - 1399/5/30

    درباره ما

     معرفی جاذبه های گردشگری ایران و جهان

    کلیه ی حقوق مادی و معنوی سایت مربوط به torist بوده و کپی برداری از آن با ذکر منبع بلامانع می باشد.